Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall driva byggnadsrörelse, fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 702 533 | 728 947 | 734 584 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 16 092 | 23 538 | 20 946 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 16 808 | 24 769 | 22 427 |
| Årets resultat (tkr) | 10 889 | 14 472 | 14 533 |
| Summa tillgångar (tkr) | 241 036 | 223 768 | 207 063 |
| Antal anställda | 208 | 203 | 209 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 702 533 | 728 947 | 734 584 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 16 092 | 23 538 | 20 946 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 16 808 | 24 769 | 22 427 |
| Årets resultat (tkr) | 10 889 | 14 472 | 14 533 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 33 321 | 27 686 | 24 987 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 207 715 | 196 082 | 182 076 |
| Tillgångar (tkr) | 241 036 | 223 768 | 207 063 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 55 330 | 53 041 | 46 069 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 38 140 | 37 661 | 33 982 |
| Avsättningar (tkr) | 1 435 | 1 435 | 1 375 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 2 520 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 146 131 | 131 631 | 123 117 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 241 036 | 223 768 | 207 063 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 3 096 | 2 926 | 2 856 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 100 314 | 90 212 | 95 700 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 42 491 | 40 051 | 39 589 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 40 | 8 600 | 7 500 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 208 | 203 | 209 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 378 | 3 591 | 3 515 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 701 | 656 | 661 |
| Vinstmarginal | 2.3% | 3.2% | 2.9% |
| Soliditet | 34.4% | 35.8% | 34.1% |
| Kassalikviditet | 141.6% | 148.3% | 147.0% |
Peterson & Hansson Byggnads AB ingår i en koncern med 3 bolag. Moderbolag är Partma AB och koncernmoderbolag är Peterson & Hansson Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall driva byggnadsrörelse, fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.